Bujtina tradicionale

 

1. Emri  “Bujtina tradicionale”
2. Pronari  Valter Dragu
3. Fshati Lepushë
4. Nr. Kontakti  +355 69 33 10 913  (viber, watsapp)
5. Ad. Emaili bujtinatradicionale@gmail.com
6. Website 
7. Nr. Dhomash 4
8. Nr.  Shtretër 19
9. Nr. Tualete 4
10. Çmimi/ Fjetje + mengjes    15 euro
11. Gjuhë e huaj që përdoret Anglisht
12. Sezoni që është hapur 12 muaj
13. Kapaciteti i bujtinës 20 persona
14. Pjatat tipike Kaçimak, djath i zier, bukë në voter, ferlik, mish qengji i pjekur në furrë, mazë, patate në furrë, Mishavinë etj
15. Shërbimet që ofron Fjetje, ushqim, kamping, guidë
16. Përshkrim  Bujtina Tradita nga vetë emri është me të vërtetë një bujtinë tradicionale që ndodhet në fshatin Lepushë, ku përpara kësaj bujtine na shfaqen Bjeshkët e Namuna me freskinë, bukurinë dhe ajrin e pastër që të mbush shpirtin me jetë! Të gjitha këto pamje ndërthuren me strukturën e shtëpisë 100  vjeçare tipike Këlmendase ku struktura dhe arredimi sipas traditës janë ruajtur me fanatizëm nga familja Dragu. Gjithashtu edhe mikëpritja e kësaj familje është e pashoqe me një menu shumë të pasur me gatime tipike sic i ka hije traditës dhe bujarisë së zonës së Kelmendit.

About Author

laxaro